Smartfon może zastąpić nam portfel, pilot do bramy czy nawet klucze do domu. Dzięki różnego typu aplikacjom mobilnym, telefon może być również przydatnym narzędziem dla kierowców. Jakie apki warto mieć w swoim urządzeniu?
Przepisy zabraniają używania telefonu podczas jazdy samochodem, jednak zgodnie z art 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym zakaz dotyczy jedynie sytuacji, w której kierowca trzyma urządzenie w ręku. Nie wyklucza to używania urządzenia np. do nawigacji samochodowej czy rozmowy w trybie głośnomówiącym. Do tych, a także innych sytuacjach związanych z autem, przydatne są liczne aplikacje dla kierowców.
Aplikacje przydatne podczas jazdy.
Nowy taryfikator mandatów 2022 zakłada 500 zł kary za korzystanie z telefonu podczas jazdy. W związku z tym warto, żeby nasz smartfon działał bez konieczności trzymania go w dłoni, co może być nie tylko kosztowne, ale co najważniejsze – niebezpieczne. Żeby nie odwracać uwagi kierowcy od sytuacji na drodze, dobrze mieć w telefonie asystenta głosowego. W przypadku urządzeń z systemem Android będzie to Asystent Google, natomiast w iPhone’ach – Siri. Najnowsze wersje tego oprogramowania pozwalają podyktować wiadomość sms, wykonać połączenie głosowe lub uruchomić nawigację samochodową.
Podczas jazdy autostradami, niezwykle przydatna będzie aplikacja do obsługi opłat za przejazd. W Polsce działa kilka certyfikowanych aplikacji, których można użyć zależnie od odcinka autostrady, którym się poruszamy. Opłaty można uiszczać przy pomocy takich narzędzi jak e-TOLL, Autopay czy mPay. Funkcję opłaty autostradowej posiada również część aplikacji mobilnych banków.
Aplikacje związane z twoim autem.
Poza narzędziami, których używa się podczas jazdy, istnieje również szereg aplikacji, które mogą być przydatne w codziennym użytkowaniu samochodu. Można tu zaliczyć chociażby mObywatela, gdzie mogą być zawarte informacje o pojeździe w postaci elektronicznego dowodu rejestracyjnego oraz elektroniczne prawo jazdy. W aplikacji można znaleźć również informacje o aktualnym stanie punktów karnych.
Niektórzy producenci samochodów stworzyli również aplikacje do komunikowania się ze swoim samochodem. Przykładem może być Mitsubishi Connect, gdzie oprócz całego szeregu możliwości, które można znaleźć w komputerze pokładowym, do auta dołączona jest również apka. Przy jej pomocy właściciel samochodu może m.in.:
- zamknąć lub otworzyć auto,
- włączyć lub wyłączyć światła,
- sprawdzić temperaturę,
- włączyć klakson,
- znaleźć swoje auto,
- sprawdzić termin wizyty w serwisie.
Ciekawe możliwości oferuje również aplikacja Bluelink®, czyli część systemu łączności Bluelink® w samochodach marki Hyundai. W prosty sposób na telefonie można uzyskać dostęp do informacji na temat swojego pojazdu oraz zadbać o jego bezpieczeństwo. Aplikacja Bluelink® umożliwia m.in.:
- zdalne zamykanie i otwieranie,
- wysyłanie powiadomień, jeśli w aucie uruchomi się alarm,
- przegląd danych pojazdu,
- podgląd statusu samochodu, np. stanu naładowania baterii w aucie elektrycznym.